Debreceni Tavaszi Fesztivál programja - 2011. március 15 - április 11.
március 15.
Kölcsey Központ, 19.00 Bálterem
Voces Vonósnégyes
A Voces Vonósnégyes 1973-ban alakult meg a George Enescu Zeneakadémia fiatal tagjaiból. Harmincöt év alatt tökéletesre fejlesztették a tudásukat, olyan irányítók közreműködésével mint George Hamza, Wilhelm Georg Berger , Tátrai Vilmos, Uzi Wiesel Amedeo Baldovino, Friedrich von Hausegger. Repertoárjukban olyan szerzők művei szerepelnek mint: Haydn, Arriaga, Mozart, Beethoven, Schubert, Dvorak, Smetana, Brahms. Kiváló zenészekkel dolgoznak együtt, felléptek már többek között a csellista Martin Lovett-el, a zongorista Menham Pressler-el, a klarinétművész Karl Leister-el és a hegedűművész Grigori Zhislin-el. Folyamatos meghívásokat kapnak a világ komolyzenei fesztiváljaira, így jártak már: Bayreuth-ban, Isztambulban, Pozsonyban, Jeruzsálemben, Torinoban, Salzburgban és természetesen állandó résztvevői a bukaresti George Enescu fesztiválnak. Eddig 42 lemezük jelent meg. Az egyik legjelentősebb albumuk a String Quartet by Beethoven.
Vendég: Bényi Tibor gordonkaművész
Tanulmányait a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végezte. 1990 őszétől Salzburgban él. Zenei egyéniségének kialakulásában nagy szerepet játszott Wilhelm Hübner, a Bécsi Filharmonikusok koncertmestere, és Jürgen Geise, a Mozarteum professzora. 1993 – ban a Salzburgi Ünnepi Játékok megnyitó ünnepségének szólistája. 1995 és 1999 között a Salzburger Kammerphilharmonie társ-művészeti vezetője. Állandó kamarapartnerei többek közt: Jeremy Menuhin, Vladimir Mendelssohn, Takács Nagy Gábor, Berkes Kálmán, Karl Leister, Baiba Skride, Lisa Smirnova, Anthony Spiri, Luz Leskowitz, Jürgen Geise, Peter Langgartner, Alois Brandhofer, Jeanpierre Faber, Rainer Kumaul. 1998 óta Bolzanoban tart mesterkurzusokat. 2002 – től művészeti igazgatója a Salzburgi Kamarazene Akadémiának, szólistája és karmestere a Salzburgi Fesztivál Zenekarnak. A Salzburgi Ünnepi Játékok bevezetőjeként rendezett Salzburgi Open Air Fesztivál koncertjeit dirigálja minden évben. Számos CD-felvételt készített a BIS lemeztársaságnál és a Hungarotonnál. Rendszeresen fellép európai zenei fesztiválokon és Japánban: - St.Moritz-i Kultúrnapok, Aix-en Provence Fesztivál, Schleswig-Holstein Zenei Fesztivál, Ravello Fesztivál, Toppan Hall Fesztival-. Az elmúlt években a Voces vonósnégyessel szoros baráti és szakmai kapcsolatba került Európa koncerttermeiben való közös fellépéseik során.
Közreműködik: Bujor Prelipcean – I. hegedű, Vlad Hrubaru –II. hegedű, Constantin Stanciu –mélyhegedű, Dan Prelipcean –gordonka
március 19.
Kölcsey Központ, 19.00 Nagyterem
Quimby Teátrum
Ezen a tavaszon a Quimby zenekar Teátrum produkciójával áll a közönség elé. Elemeit rutinos koncertlátogató már ismerheti, azonban a Teátrum nem azonos semmi korábbi Quimby megmozdulással, sőt két egyforma Teátrum sem jöhet létre. A próbák szabad légkörének szerkesztett változata ez - némi meglepetéssel. Egy igazi Quimby koncert megtűzdelve Varázszenével (és szabad improvizációkkal), valamint mikrojelenetekkel. Mindez kellemes, leülős, figyelős környezetben. Mennyei csilingelésektől a hétköznapok dalain át a pokoli zörejekig… A zene nem csupán betétdalokból áll. Folyamatos aláfestő – "filmzenei” – funkciója mellett zörejek, effektek, hangminták, hangjáték bejátszások segítik a színpadi cselekményt. A betétdalok a már ismert Quimby dalok vonatkozó válogatása, illetve a készülődő album témába vágó dalai. A régi és új számok is sajátos színházi köntöst kapnak - hol teljes dal hangzik el, hol csak utalásszerűen egy-egy eredeti vagy újrahangszerelt szám részlet. A prózai szereplők maguk a zenészek lesznek, (+ 5 fős statisztéria), az ősi comedia del l’arte és vásári komédiák szellemében, állandó karaktereket megjelenítve. Az este ritmusát a zeneszámok és az „egyéb produkciók” váltakozása adja meg: a zenekar tagjai időnként zenélés helyett/mellett némajátékokat, minijeleneteket, Quimby-dialógokat adnak elő, amelyekben keveredik az abszurd humor és a filozófia.
március 20.
Kölcsey Központ, 10.00 Bálterem
A jóságos óriás a pécsi Bóbita Színház előadása
Orczanagyfalva lakóinak életét egy új "hegy" megjelenése zökkenti ki a megszokott kerékvágásból. A falu három bátor hölgye úgy dönt, hogy az éj leple alatt felderíti e különös jelenség okát. Felfedezésük megdöbbentő: nem hegy, hanem óriás költözött falujuk szélére... Ez a népmese nekünk, magyaroknak valahogy nem is annyira ismeretlen, dramaturgiailag rendkívül sok mindenben hasonlít Csukás István: „Süsü, a sárkány” című bábjátékára. Ahogy Süsüt, az egyfejű, jólelkű sárkányt, úgy Lelkenagyot, a melegszívű óriást is, kitagadják rokonai különbözősége, jósága miatt. Így mit van mit tenni, vándorútra indulnak mindketten, s a kis emberek világába, hozzánk érkeznek meg. Lelkenagy Orcanagyfalva határában pihen meg hosszú vándorlása közben, a falucska lakói nagy riadalmát kivívva mindezzel. Először azt hiszik egy hegy került valahogy házaik közé, s az alvó óriás minden testtáját jól megvizsgálják. A füle, szeme, szája naturalisztikusan felnagyított formában mind-mind egy barlang, a fogak cseppkövek szerintük, ami a néző gyermekek számára egyszerre jelenti a humor forrását, másrészt egy kicsit ijesztő elem is, érzelmileg kellően ambivalens, ám ezzel együtt figyelemfelkeltő játék.
március 22.
Kölcsey Központ, 19.00 Nagyterem
Percossa lázadó ritmusok – a ritmus lázadóitól
Először láthatjuk Debrecenben a holland PERCOSSA társulatot. Az ütőhangszerek négy elképesztő tudású virtuóza. Négy férfi. Négy fantasztikus előadó. Ritmussal lélegeznek. A ritmusérzék a vérükben van. Mitől egyedi a PERCOSSA? Attól, hogy előadásaiban ott van a tánc, az akrobatika, az árnyjáték, a pantomim, a bűvészet – mindez virtuóz ütőhangszeres játék kíséretében. Éppen ezért gyakran „szavak nélküli színházként” is emlegetik művészetüket, amely azért nyomokban cirkuszi elemeket is tartalmaz, és olykor-olykor rock koncertre is emlékeztethet. Mindehhez jön a féktelen energia, az eredetiség és az univerzális humor. Hogy mi várható ezen az estén? Féktelen energia, eredetiség, univerzális humor, káprázatos zene és szédületes látvány. Gigantikus japán dobok és apró ütőhangszerek. Forró szamba ritmusok és megdöbbentő csend. Transzba ejtő afrikai zenék és hipnotizáló minimál hangok.
március 28.
Kölcsey Központ, 19.00 Nagyterem
Erik Truffaz Quartet
Erik Truffaz trombitás a beavatottak nagy kedvence. Nem kell vájt fülűnek lenni, hogy élvezzük kvartettjének zenéjét: a legjobb fajta dzsessz Miles Davis nyomában, hozzá az új elektronikus műfajok, a drum'n'bass fogásainak legjava. Mindenki választhat: táncol, vagy leesett állal hallgatja. A drum'n'bass, a hip hop vagy éppen a rock befolyását leginkább a kvartett másik három zenészének tevékenykedésében lehet felfedezni. Benoît Corboz billentyűs, Christophe Chambert basszista és Marc Erbetta dobos egyaránt kiemelkedően teljesítenek, úgyhogy voltaképpen igazságtalan is kiemelni Erbettát, aki egészen elképesztő ritmusokat üt, a négynegyedbe harmadokat lop, tör, csúsztat, és közben mégis nagyon fogós (vagyis groovy...). Ezekre az alapokra fújja Truffaz a magáét. Játéka levegős, könnyed, de megfoghatatlan. Finom szólóiban majdnem észrevehetetlenül játszik a hangszer adta legizgalmasabb lehetőségekkel.
március 29.
Kölcsey Központ, 19.00 Nagyterem
„A népzenétől a Rock and Roll forradalomig” a Csík zenekar, Ferenczi György és a Rackajam közös koncertje
Mai világunk zenei élete rendkívül sokszínű, nemcsak a műfajok, stílusok, hanem az előadók sokaságát tekintve is. Ennek a színkavalkádnak egyik igazán érdekes és izgalmas színfoltja, Magyarországon immár 23 éve működő Csík Zenekar, amely elsősorban a magyar népzene hiteles tolmácsolója. Az utóbbi néhány évben olyan zenei utat választottak, amely lehetőséget ad arra, hogy minél több embernek adjon a népzene váratlan, de kellemes élményt. Ezt a népzene és a könnyű műfajok eddig soha nem alkalmazott, igazán érdekes és sikeres ötvözésével bátran mondhatjuk, hogy egy új műfaj megteremtésével hozta létre. Az utóbbi évtizedekben a rockzene színesítette magát a népzenével, a Csík Zenekar muzsikájában a népzene öleli magához a rockzenét, megtartva a népzene autentikus értékeit, az emberi gondolatok, érzések szép gyümölcseit, és látva a mai változó világunkat mozgató pop és rockzene sok embert megérintő sodró erejét. A zenekar 1991-ben a Népművészet Ifjú Mestere címet, 1992-ben a Kiváló Művészeti Együttes díját kapta. 1998-ban Közművelődésért díjat, 2007-ben a Fonogram díjat, 2009-ben Magyar Örökség és Kodály Zoltán díjat kapta. 2010 márciusában Csík János a zenekar vezetője a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetését vehette át. 2010-ben Príma Primissima díjasok. Ferenci György és a Rackajam szintén a magyar zenei élet üde színfoltja, hiszen az akusztikus hangszereiken adják elő a blues muzsikát illetve saját hangszerelésű dalaikat. Az utóbbi időben úgy döntöttek, hogy az angol dalszövegek helyett, a magyar verseket választják dalaik szövegéül. Petőfi verseiből már készítettek lemezt, az újabb műsoraikban Arany János, Vörösmarty Mihály, Weöres Sándor, Kis Anna, és Gérecz Attila verseit éneklik el. Ez azért is fontos, mert az embereknek manapság kevés idejük marad a versek olvasására és így a zenével könnyebben megismerik megszeretik a magyar költők versekbe írt szép gondolatait. A közös műsor apropója is ez hiszen a népdalok is rímes versformában születtek és az emberi lélek szép és szomorű pillanatait írják körül.
március 30.
Kölcsey Központ, 19.00 Nagyterem
Talamba Ütőegyüttes
A Talamba Ütőegyüttes Gödöllő, aki a világ 6 legjobb ütőegyüttese közé tartozik, különdíjat kapott a szentpétervári I. Nemzetközi Crossover Kamarazenei Versenyen, így az együttes - kiegészülve Furák Péter zongoristával és Petrák Péterrel, a Gráci Operaház szóló nagybőgősével – nyithatta meg a versenyt záró Gálát. Egyedüliként végig közreműködött a ceremónián, amit az orosz televízió közvetített a világhírű 1400 fős, teltházas Sosztakovics koncertteremből, ahol korábban Chopin és Liszt is adott hangversenyt. A Talamba Crossover című előadásában több európai ország zeneszerzőjének művein túl, megemlékezve a programban természetesen Liszt Ferencről is, a néző kitekintést nyerhet az úgynevezett harmadik országba is, hiszen a zene nem ismer határokat. Így a TALAMBA különleges zenei élményt nyújt a különböző zenei stílusok találkozásából születő crossover műfaj kedvelőinek. Az előadást a Budapesti Tavaszi Fesztivál és az OTP Bank támogatja.
március 31.
Apolló mozi, 20.00
Frankofón Filméjszaka 20.00 Magyar rendezők rövidfilmjei
Tóth Barnabás: Otograph és On a train Simonyi Balázs: Tour Veréb András: Le Moulin/A Malom
22.00 L’immortel/22 lövés színes, feliratos, francia krimi Marseille. Maffia. Revans. Az elmúlt három évben már visszavonultan, békésen él a hírhedt gengszter, Charly Mattei (Jean Reno). Végleg feladta törvényen kívüli életét, mindene a családja, felesége és két gyermeke, nekik szenteli életét. Azonban egy hideg téli reggelen minden megváltozik. .. A filmet a marseille-i maffia világának egy 1977-es igaz története inspirálta. Szereplők: Jean Reno, Kad Merad
24.00 L'arnacoueur/ Szívrablók színes, feliratos, francia-monacói romantikus vígjáték A Szívrablók Alexről és nővéréről szól, akik furcsa vállalkozást működtetnek: párkapcsolatokat szakítanak meg. Munkájuk bármennyire is erkölcstelen, ennek is megvannak a maga szabályai… Szereplők: Romain Duris ,Vanessa Paradis
02.00 Crime d’amour/Szerelmi bűnök Színes, feliratos francia krimi Isabelle Christine beosztottjaként dolgozik egy nemzetközi cég francia kirendeltségén. Bár a felszínen barátoknak és tökéletesen összeillő munkatársaknak tűnnek, a két nő igen különböző. Christine manipulálja Isabelle-t és ellopja annak briliáns ötleteit, hogy a saját érdemeit kovácsolja vele. Szereplők: Ludivine Sagnier, Kristin Scott Thomas
04.00 Les aventures extraordinaires d'Ade`le Blanc-Sec/ Adele és a múmiák rejtélye színes, feliratos, francia kalandfilm 1912-t írunk. Adéle Blanc-Sec, a rettenthetetlen ifjú riporter ég a tettvágytól. Képes bármeddig elmenni azért, hogy véghezvigye céljait. Ha a helyzet úgy kívánja, akár Egyiptomig is elhajózik, hogy különféle méretű és formájú múmiákkal mérje össze erejét… Szereplők: Louise Bourgoin , Gilles Lellouche
április 01.
19.00, Kölcsey Központ, Bálterem
Peter Pavlec: Dolcsaja vita Játék az öregségről az Orlai Produkciós Iroda előadása
A darab Galina Brezsnyeváról, Brezsnyev lányáról szól. A három férjet, megszámlálhatatlanul sok szeretőt és pezsgőt elfogyasztó nő élete már önmagában is érdekes alapanyag egy színdarabhoz. Galinát 65 éves korában ismerjük meg. Éppen meglátogatja őt egy operatőr, hogy dokumentumfilmet készítsen az életéről. Galina pedig eleget tesz a kérésnek, és elmeséli kalandokkal, megaláztatással, bánattal, és örömökkel teli életútját a fiatalembernek. Bő két órában hallgatjuk a konvenciókra fittyet hányó, déli temperamentumú, színészi ambíciókat dédelgető, de azokat soha meg nem valósító ember drámáját, aki élete végén az alkoholba és a féktelen dorbézolásba menekült, majd 1998-ban magára hagyatva, vagyonából kiforgatva egy elmegyógyintézetben halt meg. A magyar változatot írta: Parti Nagy Lajos Szereplők: Galina Brezsnyeva - Csákányi Eszter Oleg - Katona László
április 8-9. Kölcsey Központ 50 éves a Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny
április 8. Kölcsey Központ, Bálterem „50 éve szól az ének…” debreceni amatőr kórusok hangversenye 17.00 Gyermek-és ifjúsági kórusok műsora 19.30 Felnőtt énekkarok műsora
április 9. 15.30 Kölcsey Központ, körfolyosó 50 év képekben és dokumentumokban Jubileumi emlékkiállítás megnyitása 16.00 Kölcsey Központ, földszinti körfolyosó Komponisták-karnagyok-közönség Nyilvános kerekasztal beszélgetés zeneszerzők, kórusvezetők részvételével 19.30 Kölcsey Központ, Nagyterem „Vivat, cresceat, floreat” Ünnepi gálahangverseny a Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny alapításának 50. évfordulója alkalmából Közreműködik: Debreceni Kodály Kórus Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus Debreceni Filharmonikus Zenekar Vezényelnek: Kocsis Zoltán, Pad Zoltán Műsor: Meskó Ilona.Ott Rezső-Zombola Péter: „Vivat , crescat, floreat!” ősbemutató Magyar zeneszerzők Debrecen városa által rendelt alkotásai (Csemiczky, Farkas, Gyöngyösi, Kocsár, Orbán, Petrovics, Vajda művek) Szokolay Sándor: Istár pokoljárása - oratórium