Csaknem félezer új mű szerepel a francia könyvkiadás téli-tavaszi terveiben, köztük több vezető kortárs író művei.
Mint a párizsi Le Figaro írja, az irodalmi szezonok forgásában a hagyománynak megfelelően a szeptemberi, őszi újrakezdés és az évvégi ünnepek után a január jelzi az új évadot. Az évkezdet ugyanolyan fontos randevúvá válik, mint ősszel a könyvszalon volt.
A Livres Hebdo könyves hetilap adatai szerint 480 új könyv jelent meg vagy van előkészületben - ami azonban 5,5 százalékkal kisebb szám, mint amit a 2011-es start hozott. Az újdonságok közül 311 francia szerző műve (a szerzők közül 55 az elsőkönyves író), 169 pedig fordítás.
Mint arról a L'Express írt, már megjelenése előtt nagy port vert fel Anne Wiazemsky regénye. Az önéletrajzi jellegű mű (Une année studieuse - Gallimard kiadó) a szerző tizenharmadik könyve, és irodalmi-művészeti forrásként is érdekes. Az írónő egyik nagyapja Francois Mauriac, a nagy katolikus író volt. Anne Wiazemsky feleleveníti a nála csaknem húsz évvel idősebb Jean-Luc Godard-ral, a francia Új Hullám híres filmrendezőjével megélt ifjúkori szerelmi történetét és 1967-ben, 20 évesen kötött házasságát, s a szenzációnak számító kapcsolat miatti média-ostromot. A későbbi írónő a kapcsolat kezdetén csak 17 éves volt, és az akkor már 80 éves Mauriac fenntartással fogadta unokájának a "kínai korszakát" élő Godard-ral való szerelmét, de végül meggyőződve annak őszinteségéről, beleegyezését adta. Mi több, tréfásan megjegyezte: Jean-Luc Godard felmenőjévé válni, micsoda elismerés!
Anne Wiazemsky Godard oldalán olyan személyiségekkel találkozott, mint Truffaut, Bertolucci, Jeanne Moreau, Daniel Cohn-Bendit és mások, az olvasó a kor kultúrtörténetébe csöppen.
Gilles Leroy, a 2007 évi Goncourt-díjas idei könyve szintén önéletrajzi ihletésű szerelmi történet. Egy ötvenes éveiben járó író és a 26 éves Marian - egy Bukarestben megismert fiatal nő - bonyolult kapcsolatát rajzolja meg. (Dormir avec ceux qu'on aime - Mercure de France kiadó).
Philippe Sollers még mélyebben megy vissza saját múltjába, gyermekkorát eleveníti fel új regényében (L'éclaircie - Gallimard kiadó).
Franz-Olivier Giesbert író, újságíró, műsorvezető (Dieu, ma mere et moi - Gallimard kiadó) egyfajta naplót nyújt át olvasmányairól, utazásairól, az Istenről, anyjáról és magamagáról elmélkedve. Olyan filozófusokról és írókról ír, mint Assisi Szent Ferenc, Julien Green vagy Simone Weil, de beszámol saját hitéről is, amely a kereszténység és a panteizmus keveréke.
Michel Onfray, aki korábban egy filozófiatörténeti munkájával vált ismertté, ezúttal Albert Camus, a nagy francia író intellektuális életrajzát írta meg. (L'ordre libertaire - Mercure de France kiadó).).
Régis Jauffret a hírhedt osztrák bűnügyet, a saját lányát megerőszakoló és 24 éven át saját házának pincéjében fogva tartó Josef Fritzl történetét dolgozta fel - az író szoros figyelemmel követte a szomorú szenzációt Fritzl letartóztatásától egészen a bírósági ítéletig. (Claustria - Seuil kiadó).
Philippe Besson regénye (Une bonne raison de se tuer - Julliard kiadó) Los Angelesben játszódik, Barack Obama amerikai elnök megválasztásának napján, és több zsákutcába jutott életsors találkozásáról szól.
Persze senki sem mondhatja meg, hogy az előzetesen a legnagyobb érdeklődést kiváltó könyvekből és a további 473 regényből melyik válik majd az év első felének legnagyobb francia könyvsikerévé.