A skandináv thrillerek az utóbbi években igen népszerűek lettek a világban, így hazánkban is. A Cigányátok különlegessége, hogy egy magyar bűntény következményei egészen Dániáig elérnek, vagyis Nina Borg történeteibe a kisebbségek és a bevándorlók kérdése mellé a terrorizmus elleni harc és magyar szál is keveredik.
A kiindulás egy elhagyatott, régóta kifosztott szovjet laktanya Miskolctól nem messze, ahol két cigányfiú játékból és kíváncsiságból tovább kutat és keres. Az éjszaka leple alatt olyan dolgot találnak, ami egyszerre a pénz és a nyomorból való kirugaszkodás lehetőségét villantja fel előttük, de nem számolnak a következményekkel.
Az egyik fiú eltűnik és a bátyja kénytelen lesz egészen Koppenhágáig követni a nyomokat. A Nina Borg sorozatban főszerepet kap Magyarország és a cigányhelyzet, a mélyszegénység és Kelet-Európa.
A skandináv thrillerek jellemzően igen kemények, megdöbbentő témákat dolgoznak fel és sajnos most Magyarország is képbe került. Kemény kérdéseket boncolgatnak, mert a kisebbségeknek még mindig hátrányos megkülönböztetéssel kell szembe nézniük, ráadásul az úgynevezett értelmiség sem biztos, hogy a jó példát mutatja. Sándor ezért is kerülhet a viszonylagos célegyenest jelentő egyetemről újra vissza szülőhelyére, ahonnan testvére után vezet az út Dániába.
Dániában sem sokkal jobb a helyzet, a kisebbségek, a bevándorlók egyre nagyobb ellenérzést váltanak ki a helyi közösségekben, nő a feszültség és a félelem az idegenek miatt, ezért a helyi titkosszolgálatoknak és a terrorelhárítóknak is van rendesen feladatuk. Közben Nina Borg a vöröskereszt ápolója cigány menekülteken próbál segíteni, de nem csak saját magát sikerül veszélybe sodornia, hanem a családját is.
A könyv végig izgalmas olvasmány annak ellenére, hogy szinte a közepétől sejteni lehet „ki és mi lehet a gonosz”, de van annyira összetett a történet, hogy egyértelműen a letehetetlen kategóriába tartozik. Olyan könyvvel van dolgunk, ami kedvet ad a többi Nina Borg történethez is.
Molnár Gábor