Kisgyerekeknél elérkezik egy kor, amikor rájuk tör az ellenállhatatlan vágy, hogy háziállatuk legyen.
Minden gyerek odavan az állatokért, leginkább a simogatható állatokért, erre óvodáskor környékén rátesz még egy lapáttal a „de mindenkinek/x y-nak is van állata” érzés.
Mit tehet ilyenkor a szülő? Hacsak nem nagyon állatgyűlölő, elgondolkozik azon, hogy ezentúl a gyerek mellett még kisállatot is fog tartani. Hacsak nem volt már addig is ilyesmi a családban, ez elég nagy lépés, és megfontolást igényel, hogy milyen állatot is válasszunk.
Függ ez a lakás nagyságától, attól, hogy van-e kert, inkább szép legyen az állat vagy simogatható, illetve, hogy milyen állatot tud jobban elviselni a szülő.
A madár és a hal szép tud lenni, de azon kívül, hogy gondoskodni kell róla (amit többnyire nem a gyerek fog megtenni., hanem a szülő feladata lesz) a nézegetése nem nyújt elegendő élményt.
Következnek tehát a simogatható állatok: hörcsög, nyuszi, cica, kutya. A nyuszik közül (ha méret, kedvesség, élettér szempontjából erre esik a választásunk) jó választás lehet a törpenyúl, hiszen egy normál üregi nyúl nagyon nagyra megnőhet. A törpenyulak még nagy korukban is barátságos méretben maradnak.
Hol vegyünk nyuszit?
Nyuszit érdemes tenyésztőtől venni, nem boltban, hiszen a boltban nem feltétlenül tartják jó körülmények közt az állatokat, és ez rossz hatással lehet a nyuszi testi, lelki egészségére. A tenyésztőknél sokszor előre ki lehet nézni a nyuszit, vagy szüleit és aztán előjegyzéssel várni a kisnyuszi megnövését, hiszen hat hetes kor előtt nem adják el őket, mivel még szopnak.
Mi kell a nyuszi tartásához?
Addig is elő lehet készülni a nyuszi fogadására. Kelleni fog neki egy ketrec, amiből nem árt, ha legalább 80X60 cm-est veszünk, ugyanis a nyuszinak szüksége van a mozgásra. Van, aki a forgácsot ajánlja a ketrec aljába, mások szerint ez nem jó, mert beleragad a nyuszi szőrébe. Esetleg elég lehet a ketrec sarkába egy nyusziwc, és abba némi alom.
Szükség van sok szénára, mert a víz mellett a nyuszinak erre egyfolytában szüksége van, élelemadagjának ez teszi ki nagy részét. Ezt egészítjük ki némi nyúltáppal, de ezt csak nap 1-2 szer adunk neki meghatározott adagokban, mert könnyen elhízhat tőle a nyúl.
A vízet itatóból kapja, a szénát tehetjük neki szénatartóba, így nem kerül a nyúl alá az ennivaló.
Ezek után, ha már megérkezett a kisnyuszi, nincs más hátra, mint etetni, itatni a nyuszit, takarítani a ketrecét, ami elsősorban a szülőket foglalja el, és élvezni az aranyos kisnyuszi simogatását, ami majd a gyerekeket teszi boldoggá.