A szülő életének egyik legintenzívebb időszaka, amikor kisgyermeke van és a gyermek alvása nem úgy alakul, ahogy szeretnénk... Három tipp, ami segíthet a gyermek jobb közérzetű alvásához.
Mégha a tudomány világos eredményekre jut is, nehéz átfogó ajánlásokat megfogalmazni, amikor azok ellenkeznek az elvárásainkkal. Sok ember életében az egyik legintenzívebb időszak, amikor kisgyermekeik vannak, és nincs hiány szakértőkben, akik tudják, hogy mi a legjobb mások gyermekének. Néhány tanácsnak tudományos alapjai vannak, de a legtöbb – főleg az alvással kapcsolatban – olyan ötleteken alapul, amik tudományosnak hangzanak, de nem azok. Itt bemutatunk három tanácsot a szülőknek az alvással kapcsolatban, amik jól megalapozottak és jobb közérzethez vezetnek.
- Vigyük a gyerekeket napfényre, hogy megváltoztassuk alvási rendjüket. Ez alapvető fontosságú a születéstől kezdve, amikor a gyerek alvási rendje pont ellentétes a szüleiével. Amikor a gyerekek felkelnek, vigyük ki őket pár percre, hogy érje őket a napfény, a házbeli tompított belső világítás helyett. Ezzel érzékelik a napszakok változását és a szervezete könnyebben rááll a nappal-éjszaka ritmusra. Beletelik egy időbe, mire a gyerek napi ritmusa megváltozik – az általánosan elfogadott szabály szerint, a napi ritmus kb. egy órát tud változni naponta – úgyhogy türelmesnek és átgondoltnak kell lenni. Segíthet az evéseknek az ehhez a ritmushoz való igazítása is, mivel az étkezések is befolyásolják a napi ritmust. És ez végig igaz, ahogy a gyerek egyre idősebb lesz: a napfény és az időrend szerinti étkezések segítenek, hogy a gyerekek alkalmazkodjanak egy egyedi napirendhez. Ha nem süt reggel a nap a nagyon korai iskolakezdés miatt, beruházható egy fényterápiás készülék, ami elég fényt nyújt a napi ritmus kialakításához.
- Ne tegyünk semmit, ami növelheti az alvással kapcsolatos szorongást, a gyerekek ugyanazokra a félelmekre érzékenyek, mint a felnőttek, és ha valakinek ismétlődő nehézségei vannak az elalvásban, valószínű lehet az álmatlanság kialakulása. Ez azt jelenti, hogy a gyereknek elalvási nehézségei lehetnek, mert az alvást rossz érzésekkel társítja. Sok elmélet csinál stresszt az időben elalvásból és erőlteti a gyerekek önállóan elalvását. De ha ezek miatt a kisgyereknek rossz időszakot jelent az alvás, ez is alvási problémákhoz vezethet – mint az álmatlanság, vagy a rémálmok és ágybavizelés. Az együttalvás – amikor a gyerek ágya a szülők szobájában van – jelenthet egy megoldást, mivel a gyerekek sokkal kényelmesebben alszanak másokkal együtt; a közös ágyban alvás egy másik lehetőség, ha hajlandó az ember egy ágyban aludni egy kisgyerekkel. Néhány évnyi egy ágyban alvás a kisgyerekkel végül kevesebb alvási problémához vezet a gyerek idősebb korában, úgyhogy ez bölcs befektetés lehet.
- Hagyjuk annyi időt aludni a gyereket, amennyit igényel – ha nincs szükség arra, hogy időre keljen, például iskolába. Bizonyított, hogy az alvásigény megnő kamaszkorban, ami sok gyerek számára alváshiányt jelent az iskolásévek alatt. A tinédzserek nehezen kerülnek ágyba este 11 óra előtt, és korán kell kelniük az iskola miatt. Átlagosan 9-10 óra az alvásigényük, ami gyakran azt jelenti, hogy folyamatos alváshiánnyal küzdenek, ami tanulási nehézségekhez és viselkedési problémákhoz vezethet. Hétvégéken és szünetekben tehát a legjobb, amit a szülő tehet, hogy hagyja a gyereket annyit aludni, amennyire szüksége van. Ne erőltessük, hogy kijelölt időben feküdjön le, és hagyjuk akkor felkelni, amikor neki jó. Az iskolás évek alatt a hétvégéken tudják bepótolni a hétköznap elmaradt alvást és a szünetekben tudnak annyit aludni, amennyire szükségük van. Lehet tudományos vizsgálatot csinálni, és megkérni őket, hogy alvási naplót vezessenek – így a szülő és a gyerek is pontosan tudni fogja, milyen az alvásigénye és hogyan lehet legjobban kielégíteni ezt az iskolai évek alatt.
Fontos tudni, hogy az emberek nem szilárd alvók és egészen a nem régi időkig (mint az 1840-es évek) és még most is a világ sok részén, bizonytalanul alszanak. Bár a napi átlag 7-9 óra alvás az általános, az alvás elrendezése változó, tartalmazhat éjszakai ébrenléteket és hosszas nappali alvásokat. Ha a gyerekek nem alszanak éjszaka, vagy ha szundikálnak napközben gyermekkorban, az még nem egészségügyi probléma. Valójában pont az ellenkezője: a gyerekeknek annyit kéne aludniuk, amennyit tudnak, és amennyire úgy érzik, hogy szükségük van; ha egy gyerek álmos, hagyni kell aludni. De tartsuk észben, hogy az alvásigény változik az élet során, úgyhogy ami működik az élet egyik szakaszában, nem biztos, hogy működik egy másikban, úgyhogy fontos ébernek maradni az alvással kapcsolatban és azzal kapcsolatban, hogy mi a jó a gyereknek és az egész családnak.
Igazi kihívás megmondani, hogy mi a legjobb a gyerekeknek, főleg amikor a szülők ritmusa és alvásigénye konfliktusba kerül azzal, hogy mi a legjobb a kisgyereknek. De mint sok mással kapcsolatban is igaz a szülőségben, egy rövidtávú befektetés hosszútávon kifizetődő lehet a szülők és a gyerekek számára is.
Forrás: October 20, 2014 by Matthew J. Wolf-Meyer, Ph.D. in Day In, Day Out