Az orosz falu regénye - Roman Szencsin könyve magyarul
Az orosz „újrealista próza” legjelentősebbnek tartott művét, Roman Szencsin A Jeltisev család című regényét jelentette meg az Európa Könyvkiadó.
Milyen lehet az élet egy isten háta mögötti orosz faluban manapság? Nyikolaj Jeltisev rendőrnek nincsenek erről különösebb illúziói, és eszébe sem jutna felcserélni nyugodt és viszonylag kellemes életét a vidéki „idillre”. De egy csúnya ügy miatt – amikor a kijózanítóban a kelleténél kicsit szigorúbban, azaz majdnem halálosan fenyíti meg a zajongó részegeket – nincs más választása, mint feleségével és fiával együtt kipróbálni a falusi életet. Miután állását is, lakását is elveszti, új életet kezd: a család egyelőre meghúzza magát az öreg nagynéni rogyadozó kunyhójában, s házat kezdenek építeni, krumplit termesztenek, gombát és vadgyümölcsöt gyűjtögetnek, s aztán már vodkával is kereskednek... Igaz, a falubeliekkel nem könnyű kijönni: munkája senkinek sincs, nem is nagyon érteni, miből élnek meg. És egyáltalán: életben lehet itt maradni?
Talán még soha egyetlen könyv sem lett klasszikus olyan gyorsan, mint Roman Szencsin 2009-ben megjelent kegyetlen regénye, amelyet a magyar olvasó leginkább Tar Sándor műveihez hasonlíthat. Szencsin számára az újrealista irodalomban a művészi kifejezés szabadsága és a kor valóságának lehető legpontosabb rögzítése ötvöződik.
„Meggyőződésem, hogy a világ, amelyben élünk, kegyetlen és igazságtalan, és a szövegeimmel próbálom felhívni erre a figyelmet. Nem az ujjamból szopom a szörnyűségeket, és nem festem sötétebbre a valóságot. […] Az a történet például, amely A Jeltisev család alapjául szolgált, még borzalmasabb volt, de nem mindent tudtam megírni belőle. És nem gondolom, hogy a Jeltisev család tragédiája tisztán orosz tragédia lenne. Azt mondják, sok más országban is hasonló a helyzet” – nyilatkozta regényének témájáról Roman Szencsin a Könyvjelző magazinnak.
Roman Szencsin a szibériai Kizilben, a Tuvai Köztársaság székhelyén született 1971-ben, ott is nőtt fel. Leningrádban járt egyetemre, majd a katonai szolgálata alatt Moszkvában kezdett irodalmat tanulni. Dolgozott a mezőgazdaságban, volt munkás, diák és tanár, mindig az írás volt a legfontosabb a számára. Az olvasók szélesebb köreiben A Jeltisev család című regény tette ismertté, amelyet több európai országban kiadtak.
Roman Szencsin A Jeltisev család című regényét M. Nagy Miklós fordításában jelentette meg az Európa Könyvkiadó.