Miért hagyjuk figyelmen kívül az orvosi figyelmeztetéseket és folytatjuk káros életmódunkat? Mert egy kutatás szerint ezt tesszük.
A modern orvosi tesztek már képesek megmondani, milyen betegségek kockázatának vagyunk kitéve. A genetikai vizsgálatok az orvosi kutatások leggyorsabban fejlődő területét jelentik, egy egyszerű vérvizsgálattal is kimutatható a szívrohamra vagy a rákra való hajlam.
Azt gondolnánk, és az orvostudomány is erre épít, hogy az embereknek nyújtott ilyen jellegű információ segít az adott betegségek megelőzésében, hiszen egy ilyen kockázat tudatában az ember változtat az életmódján, elkerüli az egyéb hajlamosító tényezőket: dohányzást, káros ételeket és mozogni kezd. De a legújabb kutatások azt találták, hogy ez egyáltalán nincs így. Az emberek hajlamosak figyelmen kívül hagyni az ilyen információkat, nem változtatnak viselkedésükön, inkább elfogadják a sorsukat. A kutatás során 6000 embert vizsgáltak meg. Azt találták, hogy például a bőrrákra hajlamos emberek nem töltöttek kevesebb időt a napon. A rákra hajlamosak figyelmen kívül hagyták az étkezési tanácsokat, nem sportoltak és továbbra is dohányoztak.
A genetikai tesztek megítélése nem egyértelmű, a genetikai kockázat nem jelenti azt, hogy feltétlenül ki is alakul a betegség, ugyanakkor lehet haszna a kockázat ismeretének, hiszen akkor az egyén dönthet, hogy változtat-e életmódján vagy nem.
Lehetnek ugyanakkor drasztikus hatásai is egy negatív teszteredménynek: ismert Angelina Jolie extrém esete, aki egy ilyen teszt eredménye alapján vetette ki petefészkét és operáltatta le melleit, mivel olyan gént mutattak ki nála, mely nagymértékben hajlamosít az emlő- és petefészek rákra.
forrás: Ben Spencer Medica lCorrespondent For The Daily Mail alapján