Caleb Carr: A halál angyala

A halál angyala újra megjelent magyarul, köszönhetően a belőle készült sorozatnak, így legalább újabb korosztály olvashatja a pszichológia és a rendőrség összefonódásának kezdeteiről szóló letehetetlen krimit. Könyvajánló.

 

 

A könyv 1896-ba repít vissza minket, a helyszín New York, ahol egy kegyetlen sorozatgyilkos szedi az áldozatait. Mivel csak nincstelen fiú-prostituáltak az áldozatok, szinte vállrándítással elintézettnek tekintik a dolgot, mondván, eggyel kevesebb.

 

De tudomást szerez a gyilkosságsorozatról az akkor még a rendőrséget vezető Theodore Roosevelt is és nyomozást indít, annak ellenére, hogy a város vezetői eltussolnák az ügyet. Roosevelt nem arról híres, hogy meghatná, ha meg akarnák állítani, de óvatosan kell lépnie az ügyben, mivel politikai játszma folyik a háttérben. Ezért félig titokban állítja fel az igen rendhagyó csapatot, aminek a vezetésére Laszlo Kreizlert kéri fel, a magyar származású lélekbúvárt, aki újszerű elképzeléseinek köszönhetően nem éppen elfogadott személyiség.

Kreizlert segíti barátja, John Schuyler Moore, a New York Times újságírója, aki igen behatóan ismeri New York alvilági életét, valamint ő meséli el a történetet is. A csapatban kap helyet Sara Howard, a város rendőrségének első női alkalmazottja is, akinek tudása a legkiválóbbakéval vetekedik, de mivel nő, a rendőrségen titkárnőnél több nem nagyon lehet. Sara olyan szemszögből tudja megvilágítani a nyomozást, amire maga Kreizler sem képes. A csapatot erősíti még az Isaacson testvérpár, akik szintén kapnak az alkalmon, hogy minden új technológiát kipróbáljanak a nyomozás során.

A könyv erőssége a helyszín és annak kidolgozottsága, nagyszerű képet kapunk a régi New Yorkról, ahol mai ésszel biztosan nem szeretnénk élni. A nyüzsgő és változások előtt álló metropolisz életéről, a rengeteg bevándorlóról, a nyomorról, a kiszolgáltatottságról és a rendőrség, a kor működéséről. Megismerjük a kriminálpszichológia kialakulását, annak minden bizonytalanságával. Az emberi gyarlóságról, kérlelhetetlenségről, a vágyról és az ember lelkét formáló élményekről.

A valószerűséget erősíti, hogy valós helyszíneken, valós szereplők jelennek meg, valós kulturális események történetbe építésével, nehéz megtalálni a sorok között, hogy mi az, amit csak az író talált ki. A stílusa annak ellenére, hogy Carr könyve angolul 1994-ben jelent meg, még ma is teljesen élvezhető, sőt a könyv hossza ellenére sincs üresjárat, nincsenek felesleges leírások, olvastatja magát a történet. Amiben egy olyan gyilkost kell megtalálni, aki a tettei után alig hagy bizonyítékot magáról, egy olyan korban, amikor ujjlenyomatot egyeztetni, vagy DNS vizsgálatot végrehajtani nem szokás, főleg egy ilyen ügyben.

Éppen ezért fantasztikus a pszichológia megjelenése a nyomozás során, olvasni azt és magunk elé képzelni, hogy Kreizler és társai, hogyan alkotják meg a gyilkos profilját, hogyan találják meg a mozgatórugókat és hogyan szembesülnek azzal, amikor kiderül, igaz, amit kigondoltak róla, vagy hogyan szenvedik meg, ha hibáznak.

Lehet, hogy a könyv újrakiadására a sorozat adott okot, de jó, hogy újra olvasható magyarul, mert a történelmi thrillert szeretők egy alapműről maradnának le. És A halál angyala csak a kezdet, mivel Carr nem állt meg egy könyvnél…

 

Molnár Gábor