Ulickaja magyarországi látogatásán csodálta, hogy népszerű írónak számít egy olyan országban, ahol még ott vannak a házak falán a háborúban kilőtt golyók ütötte sebek...
A regény három fiú induló barátságával kezdődik és hömpölyög végig a történelmen Sztálin halála napjától szinte a jelenig. A szöveg telítettsége ismerős az írónő előző műveiből, melyben egy-egy mondat sorsokat villant fel és a könyv végére teljes történelmi tablót alakít ki.
Sorsok, történelem, művészet - a szavak művészete találkozik a fiúkra nagy hatással bíró irodalomtanár alakjában, akivel 13 évesen találkoznak a tanítványai. Tehát kamaszkoruk legérzékenyebb kezdetén.
Ezzel függ össze a regény címe: imágó - kifejlett egyed - a kamaszkor " a tudatosság, felelősségvállalás foka" az emberi fejlődésben.
A tanár szerint "Az irodalom a legeslegjobb, ami az emberiség tulajdona" A költészet az irodalom lelke..., a lélek egyetlen tápláléka.
Az emberi kapcsolatokban legjelentősebb a barátság, ami Ulickaja szerint Arisztotelésszel egyetértve, nem a természet törvényeiben keresendő, hanem a rokon lélekre találás a lényege.
A regény történelmi ideje tehát Sztálin halála napján, március 7-én kezdődik, amikor az utcára özönlő tömegből másfélezer embert taposnak össze. Az ellentmondásosság érzékeltetésére az írónő megjegyzi, hogy senkit sem érdekelt, hogy ugyanezen a napon halt meg Szergej Prokofjev is.
A három fiú és hozzátartozóik sorsának alakulásából világosodik meg, hogy ami ezután történik, egyre lehetetlenebb, lélekölőbb és emberi tisztességet meghurcolóbb helyzetekbe sodorja az egész országot, ahol az árulás, a bizalmatlanság, a lehengerlő önkény irányítja a mindennapokat.
"Károsodott értelmi képességű állam." írja le Ulickaja Hruscsov beszédének titkosítása miatt. A beszéd a XX. pártkongresszuson hangzott el, és mivel titokban sokszorosították, a szamizdat irodalom első termékének tartja.
A könyv őszinte bírálat , hazája történelmének mélyreható elemzése, közben magával ragadó irodalmi élményt nyújt az olvasónak.
Réger Margit