Nyár előtt nem árt megismerni Görögország huszadik századának történetét regényes, romantikus formában. Thesszaloniki kiváló helyszínt ad Victoria Hislop új regényének, melyben a szerelem és a hűség a vezérfonal.
Az Életfonal játszódhatna szinte az összes európai városban, amelyben lüktető élet volt az első és a második világháború előtt. Ahol nem volt kirekesztés, együtt tudott élni a keresztény, a zsidó és a muszlim.
Hislop, Katerina Szarafoglu és Dimitri Komninosz életén keresztül mutatja be mennyi szenvedés érte az embereket a világháborúk során és az utánuk pusztító polgárháborúk miatt. Milyen az, amikor egy család szétszakadásig feszül a különböző nézetek miatt. A történet 2007-ben kezdődik, amikor a két már nyugdíjas korú főszereplő egyetemista unokája rákérdez, miért nem akarnak külföldre utazni, valamelyik gyermekükhöz. Menjenek oda és akkor nem lennének olyan távol az unokáktól sem.
De Katerina és Dimitri ekkor belekezd és elmeséli az élettörténetüket 1917-től kezdve. Thesszalonikit 1917-ben pusztító tűzvész nagyban átalakítja, de megszületik Dimitri, egy gazdag kereskedő egy szem fia. Majd öt évvel később a török hadsereg elől menekülő, anyjától elszakadó még kislány Katerina is megérkezik a görög városba. A kislány útja drámai, a tengeren és menekült táboron keresztül, a szükség hozta új családja segítségével jut el az elsőre idegen Thesszalonikibe. A város, viszont az ott lakók miatt és az új családjának köszönhetően, kitéphetetlenül az otthonává válik.
Több évtizednyi szenvedés, kitartás és eltitkolt szerelem bújik meg a sorok között. A haza szeretete és egy városé, amely az otthont nyújtja, ami a biztonságot adja. Egy olyan helyszín, ami nélkül Katerina és Dimitri valószínűleg sosem találkoztak volna, ami nélkül nem tudnának élni, mert a történelmének a részének érzik magukat, annak minden hibájával és gyönyörűségével együtt.
Egy fiatal vajon meg tudja ezt érteni, át tudja érezni az évtizedek súlyát, a szerelemét, az üldöztetések ellenére való örök hűséget? Victoria Hislop történelmi háttérbe ágyazott romantikus regénye egyszerre mutatja a kapcsolatot a múlt, a jelen és talán egy békésebb jövő között. Bizonyítja, vannak olyan örök értékek, amik miatt érdemes élni, ami miatt érdemes akár egy életen át is küzdeni.
Molnár Gábor