Kertész Imre: A végső kocsma

A legnagyobb sikert is elért magyar író munkásságának összegzése, emberi, művészi tépelődéseinek megfogalmazása ez az új könyv.

 

A végső kocsma cím összhangban áll a regény nehezen megvalósítható célkitűzésével: megkomponálni egy egységes művet a 2001 és 2009 közt papírra vetett naplófeljegyzésekből, vázlatokból, regénytervekből. Az eredmény naplóregény, melynek azt a bővebben fogalmazott címet is lehetne adni - Kertész szerint-: Végjáték A biztos veszteshez címzett mulatóban.

A Nyílt titkok című első terjedelmes rész feljegyzések alcímmel felveti mindazt a kérdést, amit az író alkotásról, módszerről, történelemről, hovatartozásról gondol a jelenben és az utóbbi években tapasztaltak alapján. Őszinte, szókimondó saját zsidóságáról, a látszólagos szabadságról, politikai ellehetetlenülésről, az öregedéssel folytatott küzdelemről...

"Nincsenek nagy álmaim, nagy gondolataim, de a stílusom tűrhető s amit megkezdtem, befejezésre tör"

A második rész: A végső kocsma, első nekirugaszkodás - az a mű, ami "befejezésre tör". Még mindig váltakozva tömörít és vázlatszerű, fennkölt és köznapi stílusú.

Utána a harmadik rész, a Trivialitások kertje, feljegyzések, igazán napló, mindennapi fontos és "triviális" gondokkal, gondolatokkal.

Katarzist kiváltó kontraszt ezután a negyedik rész, A végső kocsma - második nekirugaszkodás. Minden előzmény esszenciája, összegzése. Fegyelmezett, szavanként végiggondolt, megkomponált alkotás. Minden más csak előkészítette ezt a végkifejletet...

A Végső kocsma a Valaki más és a Felszámolás c. könyvekhez tartozik. Az író szerint A végső kocsma írója B. Komplementer figurája, akinek öngyilkosságát a halállal való szembenézéssel teszi jóvá. Ez az előző hosszabb részből, a Trivialitások kertjéből derül ki és az is, hogy "kegyetlen írás", halálnapló, ami minden magyarázatot fölöslegessé tesz.

Az Exitben így köszön el az olvasótól Kertész Imre: "Minden sikerült, amire az életemben törekedtem...Mindig volt egy titkos életem, s mindig az volt az igazi."

 

Réger Margit