Don Winslow: A kartell

Winslow megírta a Drogháború folytatását, egy lenyűgöző eposzt a kartellekről és az általuk okozott pusztításról

 

 

Art Keller elkapta Adán Barrerat, az ősi ellenséget (Drogháború), de Barrera pofátlan módon egyezségre jut az amerikaiakkal és visszatér Mexikóba egy igen kemény börtönbe. Egy olyan börtönbe, ami mindenki számára életveszélyes, még a számára is, annak ellenére, hogy ott már Adán az úr.

 

Barrera ennek ellenére nehéz helyzetben van. Az egész országot behálózó szövetsége teljesen szétesett. Ahogy ilyenkor lenni szokott, mindenki elkezdte a saját pecsenyéjét sütögetni és mindenki hatalomra tör, saját területeket szereznek, ahol ők az urak. És most a hatalomhoz jutott kartellek nem nézhetik tétlenül Barrera felbukkanását. Tisztában vannak azzal, aki egyszer király volt, újra vissza akar ülni a trónra. És elindul egy mindennél kegyetlenebb harc a területekért és a hatalomért.

Winslow kiemeli, a könyv fikció, de aki képben van a mexikói viszonyokkal, tisztában van azzal, mennyire élesen dolgozta fel ezt a világot, amit nem a politikusok irányítanak, mert mindenki megvehető, mindenki zsarolható, mindenkinek van egy családtagja, akinek félti az életét. A kartelleknek felfoghatatlan befolyásuk van, és amíg igény van a drogokra, addig képesek is lesznek ellátni a felvevő piacokat.

Már a Drogháború is elképesztő alkotás volt. Winslow a Kartellel még egy szintet ugrott. Lenyűgözően mutatja be, milyen drámai hatást okoz a kartellek közötti háború a lakosság, a szegények között. A könyvben a Sinaloa kartell mellett felbukkan az utóbbi évek legkeményebb kartellje is, a Zéták, akiknek köszönhetően elképesztően brutális gyilkosság sorozatoknak lehetünk szemtanúi. Barrera és Keller mellett nagyszerűen építette fel a mellékszereplőit, akiken keresztül még szélesebb és változatosabb képet kapunk erről a világról. Barrera életében újra fontos lesz egy nő, a nagy szerelem Magda személyében érinti meg, de ő már egy önálló nő akar lenni, nem csak egy kitartott. Megismerjük Eddie Ruizt, aki texasi, amerikai futballsztárság helyett a drogbizniszt választja. Keller megismerkedik a gyönyörű Marisollal, az orvosnővel és az általuk képviselt ellenállással. De a legdrámaibb mind között, a gyermek Chuy sorsa, aki lényegében bagatell dolog miatt kerül be a javítóba és onnan egyenes út vezet a kartellek kezére és ott is a legkegyetlenebb kivégzőosztagok agymosásán esik át.

Winslow a könyvet valós eseményekre építette fel. A kartellben sokkal nagyobb szerepet kapott az ártatlan civilek szenvedése. Új elemként jelennek meg az újságírók és a média. Diegón keresztül mutatja be, hogyan épül le egy város a harcban, hogyan használják a kartellek a médiát. Képet kapunk arról, milyen kegyetlen háború árán küzdenek a piacokért, mennyire nem számítanak az emberi életek, hiszen mindenki helyett van valaki más.

Drámai alkotás a valóságról, majdnem hétszáz oldal tömény szenvedésbe bújtatott életvágy. Olyan thriller, ami ugyan a fantázia szüleménye, de a valóság az alapja és mélyen szívbe markol minden egyes sorával. Felhívja a figyelmet egy olyan dologra, ami ugyan jelen esetben Mexikó problémája, de behálózza az egész világunkat.

Külön érdekesség, hogy a napokban Mexikó átadta Amerikának a Sinaloa kartell vezetőjét, Joaquín Guzmánt (El Chapo, A köpcös). A hírek szerint az a terve, hogy az ügyvédei révén az amerikai hatóságokkal alkut kössön az enyhébb büntetés érdekében…

 

Molnár Gábor