Magvető Kiadó tavaszi és könyvfesztiváli újdonságai

A Magvető Kiadótól tavasszal az alábbi újdonságokra lehet számítani.

 

 

Oravecz Imre regényfolyamának záró kötetével, Esterházy Péter publicisztikáinak gyűjteményével, Bartis Attila fotóalbumával, Krasznahorkai László „Manhattan-tervével”, Szabó T. Anna új könyvével indítja az évet a Magvető. Több világirodalmi újdonságot ígér a kiadó, többek között a brazil Clarice Lispector „minden történetét” és Daniel Kehlmann új regényét adják ki. Folytatódik az Időmérték, a Tények és Tanúk sorozat, valamint a Magvető Zsebkönyvtár.

 

 

A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon veheti kézbe az olvasó a díszvendég, Daniel Kehlmann új, történelmi nagyregényét. A Tyll a harmincéves háború díszletei között meséli el a német népi hős, Tyll Ulenspiegel történetét. Kehlmannt elsősorban az érdekli, milyen pusztítást okoz az ember lelkében a háborús nyomás, azonban a regény a komor téma ellenére is felszabadító olvasmány.

Először jelenik meg magyarul Clarice Lispector novelláinak gyűjteménye. A hol szürrealista, hol patetikus, gyakran szarkasztikus humorú írások varázslatosan beszélnek el nem mindennapi történeteket. A brazil irodalom nagyasszonyaként is emlegetett Lispector írásait a kritikusok gyakran hasonlítják Franz Kafka és Jorge Luis Borges munkáihoz.

Esterházy Péter 2003 és 2016 között született közéleti írásait, esszéit, tárcáit, irodalomról és életről szóló beszédeit tartalmazza a Keresőfák című kötet.

A szigeteken Bartis Attila első klasszikus, nagy méretű fotóalbuma. A könyvben látható fotók 2014 és 2017 között készültek Jáván. „Azt fényképezem, ami körülvesz… Az egyetlen ok, amiért ezek a képek megszülettek, az, hogy részben ott élek” – írja a fotóalbumról Bartis.

Krasznahorkai László A Manhattan-terv című könyve városnapló és irodalmi nyomozás is egyben. Krasznahorkai New Yorkban a Moby Dick írója után kutatott, felkereste lakóhelyét, bejárta mindennapi útvonalait, a nyomozás stációit pedig Ornan Rotem intenzív fényképei rögzítik.

Folytatódik Oravecz Imre monumentális regényfolyama: a záró kötet az óhazában játszódik. Az Ókontri – az old country fonetikus magyarítása – a hazatérés, az újrakezdés könyve.

Új prózakötettel jelentkezik Szabó T. Anna. Novelláiban váltakozva jelennek meg életének egy-egy emlékét feldolgozó, személyesebb hangú történetek és szinte versként ható monológok.

A Nádasdy Ádám Shakespeare-fordításait tartalmazó sorozat legújabb kötetében eddig még nem publikált drámák jelennek meg: a Szeget szeggel, A velencei kalmár, a IV. Henrik és a Lear király.

Mathias Énard Iránytű című regénye 2015-ben kapta meg a Goncourt-díjat. A könyv nyugat és kelet találkozásának enciklopédikus gazdagságú története. Főhőse zenetudós, aki miután megtudja, hogy gyógyíthatatlan beteg, képtelen elaludni, és egy végtelennek tűnő éjszakán emlékeihez menekül. „Ez a regény egy tudományos szerelmi történet” – nyilatkozta a regényről Énard.

Jelena Lengold novellái szerelemről, vágyakozásról és szenvedélyről szólnak, a hétköznapok intim pillanataira mutatnak rá. A magyarul áprilisban megjelenő Vásári mutatványos című kötet elnyerte az Európai Unió Irodalmi Díját, valamint számos szerbiai irodalmi díjat.

Folytatódik a kiadó Időmérték című verseskönyvsorozata, amely a kortárs magyar költészet mellett a legfrissebb, vagy fontos, ám eddig magyarul még nem hozzáférhető világirodalmi megjelenéseket tárja az olvasó elé. A költészet napja alkalmából mutatja be a Magvető a Petri-díjas Balaskó Ákos második, Tejsav, valamint Fehér Renátó új, Holtidény című kötetét. A Nílus Kemény István 2012 és 2017 között írt verseit tartalmazza. A fiatal francia lírikus, a kortárs és klasszikus magyar irodalom fordítója, Guillaume Métayer válogatott versei kapnak helyet a Türelemüveg című kötetben. A Versum szakmai támogatásával jelenik meg Frank O’Hara, a 20. század egyik legnagyobb hatású amerikai költője Merengések vészhelyzetben című kötete.

Három újabb kötettel bővül a Magvető Zsebkönyvtár. A sorozatban negyedikként jelenik meg Franz Kafka egyik legsikeresebb műve, A kastély. Tar Sándor kultikussá vált bűnregénye, a Szürke galamb erős és egyedi, keserű humorral átitatott pillanatfelvétel a kilencvenes évek Magyarországáról. A Magvető Kiadó az emberi kiszolgáltatottságot megrázó érzékenységgel ábrázoló regény, A látogató újrakiadásával köszönti az idén 85 éves Konrád Györgyöt.

A Tények és Tanúk sorozat következő darabja „egy eperjesi úrilány” története. Agneša Kalinová újságíró, műfordító életútja előbb a kommunista meggyőződéshez, később a szlovák ellenzéki értelmiségi, művészeti élethez, majd németországi emigrációhoz vezet. A Hét életem című kötet személyes képet ad a 20. századi Csehszlovákiáról. A sorozat másik, Hogyan kell forradalmat csinálni című kötete Heltai Györggyel, Nagy Imre külügyminiszter-helyettesével készült életútinterjú, amelyet Csalog Zsolt a nyolcvanas években készített Heltaival.

A németországi siker után magyarul is újra megjelenik Kiss Noémi Rongyos ékszerdoboz című könyvének átdolgozott, bővített kiadása, amely olyan vidékekre visz, ahova csak kevesen jutnak el, amelyek kulturálisan talán még messzebb vannak tőlünk, mint földrajzilag.

2017-ben jelent meg Totth Benedek első, Margó-díjas regényének francia fordítása. A kultuszkönyvvé vált Holtverseny új magyar kiadását egy spinoff novella zárja, amelyben az egyik főhős, Niki szólal meg.

A kiadó februárban Magvető Világvevő címmel új, világirodalmi beszélgetéssorozatot indít, amely egy konkrét mű vagy életmű, illetve a műfordítás műhelytitkainak bemutatásával segít eligazodni a mostani világirodalom ágas-bogas koordináta-rendszerében.